пʼятницю, жовтня 21, 2011

Читаймо всією сім'єю!

  ...Хай вогнище наше горить, не згасає,
Домашнім теплом всі серця зігріває.
Уся мудрість книг об’єднає родину
У прагненні знань та читання донині!...


    Духовне відродження в українській родині неможливо уявити без впливу книги, бо саме книга є одним з активних чинників виховання: культури спілкування, моралі, духовних цінностей, національної свідомості, любові до рідного краю та мови. Адже, як говорить народна мудрість "Дім без книги день без сонця".
    Здавна в українських родинах була чудова звичка – читати  вголос. Таке сімейне читання об’єднувало родину. Батьки починали знайомити своїх дітей з книгою вже з перших років життя, вчили їх спочатку слухати книгу, запам’ятовувати, переживати за улюбленими героями, роздумувати над змістом прочитаного, розрізняти добро і зло, формувати власну думку.
    Сімейне читання – це розмова батьків з дітьми через сторінки книги,це один з важливих засобів передачі знань і досвіду поколінь. Непросте завдання, що постало перед батьками – підібрати правильну  та зрозумілу книгу для своєї дитини.
    Отже, співпраця сім’ї і бібліотеки стає все більш актуальною. Адже, дитяча книга – це особливий світ, який юний читач осягає і розумом, і серцем. Дуже важливо, щоб книга увійшла в його життя якомога раніше, тому що вона незамінна у ранньому розвитку дитини.
  Ось чому, важливо, правильно організовувати дитяче читання, направити його так, щоб дитина не розгубилася у книжковому морі, щоб спілкування з книгами стало звичним, приємним та улюбленою справою, адже, за словами В. Сухомлинського «Читання – це віконце, через яке діти бачать світ і пізнають себе». А для реалізації цього завдання може сприяти спільна діяльність бібліотеки і сім’ї.
    Щоб залучити батьків до визначення проблем освіти і розвитку культури читання у їх родинах, наша бібліотека провела анкетування для дітей та їх батьків. Також, ми організували книжкову виставку «Читаємо усією сім’єю» і створили куточок «Для Вас, батьки», де представлена література для батьків (поради та консультації) та їх дітей.
    Не менш ефективно сімейному вихованню сприяє проведення масових заходів до Дня матері, Міжнародний жіночий день, тощо. До речі, відомий цікавий факт про те, що Світовий Конгрес Українців оголосив відзначення Дня української родини щорічно 14 жовтня у день свята Покрови Пресвятої Богородиці.
    Поєднання зусиль бібліотекарів, батьків і дітей в організації сімейного читання є важливим і необхідним. Саме це повинні зрозуміти батьки, бо їм належить вирішальна роль у розвитку любові до читання їх власних дітей, і як стверджує народна мудрість: «Читання – ось найкраще навчання». Тому ми, бібліотекарі, всіляко підтримуємо традиції сімейного читання і будемо сприяти тому, щоб у кожній родині вечорами частіше звучали сторінки улюблених книг.